PEYNİRİN SAĞLIĞIMIZ İÇİN ÖNEMİ

tarafından
88
PEYNİRİN SAĞLIĞIMIZ İÇİN ÖNEMİ

Peynirin diğer besinlere göre vitamin ve mineral değerleri oldukça yüksektir. Çocukların kemik gelişimi ve beyin gelişiminde destek bir besin olmasının yanında yaşı ilerlemiş kişilerde kemik ağrılarının giderilmesi ve düşünce bulanıklığı içinde mutlaka tüketilmesi gerekir. Çeçil peyniri içeriğinde birçok vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bu vitamini, E vitamini, D vitamini, B9 vitamini, selenyum ve demir bulunmaktadır.

Çeçil Peynirinin Faydaları:

Çocuklarda kemik gelişimini hızlandıran ve boylarının uzamasına destek olan Çeçil peyniri yaşı ilerlemiş kişilerde de kemik sağlığını korumaya yönelik etkileri olan bir besindir.

Mide bağırsak rahatsızlıklarının kesilmesinde destek olur.

Yaşı ilerlemiş bazı kişilerde oluşan unutkanlık, demans ve Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesini sağladığı gibi, yaşı ilerlemiş kişilerde bu hastalığın başlangıcından sonra da hastalıkların geriletilmesi için Çeçil peyniri tüketilebilir.

Göz sağlığının korunmasında büyük bir etkisi bulunmaktadır.

Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini destekler ve buna bağlı olarak da normal seviyelerde tüketildiğinde sindirim daha sağlıklı bir hale gelmesini sağlamaktadır.

Kas ağrılarına kramplara iyi gelir.

Sağlıklı kemikler için düzenli olarak Çeçil peyniri tüketmelidir.

Tok tutucu özelliği ile tüm zayıflama diyetlerinde tüketimi uygundur. Yağ oranı düşük olanların kaloride de yağ oranlarının düşüklüğüne uygun bir şekilde düşüktür.

Bu nedenden dolayı diyetisyenler tarafından özellikle zayıflama diyet listelerinde bulundurulması önerilir. Diğer peynirlere nazaran hamur işlerinde daha çok lezzet verici etkisi bulunmaktadır.